مظالعات اجتماعی دوره اول متوسطه شهرستان ماکو

آموزشی ، درسی

کتب پایه پنجم ابتدائی

[ چهار شنبه 11 شهريور 1394برچسب:,

] [ 21:57 ] [ ولی عبدی پور ]

[ ]

رشد معلم ویژه‌نامه «پنجم» و «نهم»

 

 

جهت دانلود نشریه بر روی pdf کلیک کنید .

[ شنبه 7 شهريور 1394برچسب:,

] [ 22:7 ] [ ولی عبدی پور ]

[ ]

کتب پایه هشتم متوسطه اول

[ جمعه 6 شهريور 1394برچسب:,

] [ 11:23 ] [ ولی عبدی پور ]

[ ]

کتب پایه نهم متوسطه اول

[ جمعه 6 شهريور 1394برچسب:,

] [ 11:8 ] [ ولی عبدی پور ]

[ ]

۲ میلیون دانش‌آموز در جشنواره جابرابن حیان + ویدئو

معاون وزارت آموزش‌ و پرورش گفت:‌۲۰۲ پروژه دانش‌آموزی در جشنواره جابرابن حیان حضور دارند و در مجموع دو میلیون و ۳۰۰ هزار نفر از دانش‌آموزان در جشنواره حضور دارند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، دیمه ور، در برنامه پیشخوان خبر گفت: چهارمین جشنواره علمی، پژوهشی دانش آموزان دوره ابتدایی که بعنوان جشنواره جابرابن حیان برگزار می شود، امروز مرحله کشوری آن با حضور 183 گروه از دانش آموزان منتخب سراسر کشور در حال برگزاری است.

وی افزود: این جشنواره در سال تحصیلی گذشته حدود دو میلیون و سیصد هزار دانش آموز در قالبهای گروهی، کارهای پژوهشی را حتی تا حد اختراع و ابداع انجام داده اند که در مرحله کشوری برگزیدگان استانهای مختلف، تولیدات، اختراعات و پژوهشهایی را که انجام داده اند را به مرحله نمایش گذاشتند.

وی ادامه داد: درکنار این جشنواره اولین جشنواره دانش آموزان مؤلف هم برگزارمی شود که دانش آموزانی که از قدرت نگارشی خلاّق برخوردار بوده اند در آن شرکت کرده اند و خوشبختانه تعداد 23 کتاب چاپ شده است که مربوط به دانش آموزان دوره ابتدایی می باشد که دراین میان کتاب تاریخ ایران را نیز دانش آموز کلاس دوم ابتدایی نوشته است که در جشنواره رونمایی شد.

وی اظهار امیدواری کرد، که این جشنواره بتواند به توسعه متوازن مفهوم تربیت به خصوص در حوزه علمی، پژوهشی و هم چنین نگارشی متون خلاّق کمک بکند.

معاون  وزارت آموزش‌ و پرورش هدف از اجرای این جشنواره در دوره ابتدایی را کشف استعدادهای برتر در حوزه علم و پژوهش دانست و گفت: در دوره تحصیلی متوسطه از طریق جشنواره جوان و نوجوان خوارزمی این دانش آموزان کارشان را ادامه می دهند و ما دانش آموزانی داریم که در سالهای گذشته از طریق جشنواره جابرابن حیان در مراکز علمی، پژوهشی کشور مشغول به کار هستند و در سال گذشته و امسال نیز دانش آموزانی داشتیم که تا 4 تا ثبت اختراع دارند و ما امیدواریم که با حمایت بنیاد نخبگان بتوانیم برای افزایش انگیزه این دانش آموزان حداقل در حد تولید آزمایشی ایده ها و افکارشان جایی که مربوط به فناوری است زمینه هایی برایشان فراهم کنیم، اما هدف اصلی پرورش مهارتهای پژوهشی و علمی است.\

دانلود
زمان انتشار خبر: سه شنبه ۳ شهریور ۱۳۹۴ 

 

[ سه شنبه 3 شهريور 1394برچسب:,

] [ 21:41 ] [ ولی عبدی پور ]

[ ]

افتخارات گروه هاي آموزشي مديريت آموزش و پرورش ماكو در سالتحصيلي 94-93 در يك نگاه

 
افتخاري ديگر در عرصه علمي براي مديريت آموزش و پرورش ماكو

كارشناس گروههاي آموزشي مديريت آموزش و پرورش ماكو ،ضمن تقدير و تشكر از همكاران كه در سال گذشته در جشنواره ها ، فراخوان ها، توليد محتواي الكترونيكي و الگوهاي برتر تدريس شركت نموده و مقام هاي استاني را كسب نمودند، به شرح ذيل اعلام كرد.
درس پژوهي

توليد محتواي الكترونيكي

آزمون آنلاين

متوسطه دوم

متوسطه اول

 ابتدائي

 متوسطه دوم

زبان انگلیسی

مطالعات اجتماعی   

ریاضی

پیام های آسمان

علوم تجربی 

تاریخ

رتبه اول استانی

رتبه اول استانی

رتبه اول استانی   

رتبه اول استانی    

پایه سوم ابتدائی

رتبه اول استانی    

حسن فخرائی      

مدینه محمودی     

سودا وطنی      

علی احمدی      

رتبه اول استانی 

لعیا عزتی

تاریخ

رتبه دوم استانی    

رتبه دوم استانی    

رتبه سوم استانی    

کبری حسنخانی

میرصادق حسینی      

رتبه اول استانی

لیلا نجفی

احمدرضا علیزاده      

گلشن پسیانی      

مهسا صوفیانس 

 

میرصادق حسینی      

شهین کاظمی       

 

 

 

 متوسطه اول

عربي

 

 

 

پايه پنجم ابتدائي

قرآن

رتبه سوم استاني

 متوسطه دوم

متوسطه اول

متوسطه اول و ابتدائي

رتبه سوم استاني

رتبه سوم استاني

رضا كوچري

كليپ آموزشي

درس پژوهي

فناوري نوين

اعظم رحيمي

مريم شاپوري

آمادگي دفاعي

زيست شناسي

علوم تجربي

جايگاه it در آموزش

مهديه اسدالهي

همت هاشم زاده

رتبه پنجم استاني

رتبه برتر استاني

اعظم داداش زاده

ناهيد محمدزاده

فرزانه قرباني

 

محمدعلي محمدي اصل

رباب حسن زاده

رقيه پسيان

افسر محمدزاده

 

 

 

 

ملك اكبرپور

 

 

 


 

منبع خبر :   كارشناس روابط عمومي مديريت آموزش و پرورش ماكو

[ یک شنبه 1 شهريور 1394برچسب:,

] [ 11:3 ] [ ولی عبدی پور ]

[ ]

مقطع متوسطه اول
[ پنج شنبه 29 مرداد 1394برچسب:,

] [ 11:41 ] [ ولی عبدی پور ]

[ ]

تشکیل کارگاه آموزشی برای آموزگاران دوره ندیده شهرستان ماکو

در راستای کیفیت بخشی به امور آموزشی و ایجاد تبادل و تعامل بین همکاران ، کلاس های ضمن خدمت یا کارگاه آموزشی با حضور مدرسین دوره ها از نیمه دوم شهریور ماه برگزار خواهد شد . آموزگاران آموزش ندیده جهت کسب اطلاعات بیشتر  به واحد سازمان اصلی و با مدیران آموزشگاه خود در ارتباط باشند . لازم به ذکر است همکاران آموزش ندیده ملزم به حضور در کلاس های فوق می باشند .

کارشناس گروههای آموزشی ابتدائی ماکو

[ سه شنبه 27 مرداد 1394برچسب:,

] [ 13:3 ] [ ولی عبدی پور ]

[ ]

راهنمای معلم

[ جمعه 23 مرداد 1394برچسب:,

] [ 14:47 ] [ ولی عبدی پور ]

[ ]

كتب جديدالتاليف پايه پنجم

[ جمعه 23 مرداد 1394برچسب:,

] [ 14:42 ] [ ولی عبدی پور ]

[ ]

نگاهی بر روش های فعال یاددهی - یادگیری

هنر تدریس یکی از مهارت های مهم حرفه ای معلمان است که لازمه آن شناخت فراگیران و شناخت روش های یاددهی - یادگیری کارآمد است.

روش تدريس از جمله مؤلّفه هاي اصلي برنامه ي درسي و از مراحل مهم طرّاحي آموزشي محسوب مي شود. تدريس خوب، به معناي كمك به خود يادگيري دانش آموزان است، به بيان ديگر رو شهاي تدريس، ابزارهاي مفيدي براي ايجاد يادگيري با معنا هستند.هر اندازه معلّمان با رو شهاي متفاوتي آشنا باشند، ابزارهاي متعددي را در اختيار خواهند داشت كه بتوانند توسط اين ابزارها محتوا و مواد دلخواه را در اختيار دانش آموزان قرار دهند. معلّمان در تصميم گيري براي استفاده از رو شهاي تدريس و انتخاب مناسب ترين آنها، بايد به عواملي؛ همچون:انتظارات خود و نظام آموزشي از يادگيرندگان، امكانات، فضا، زمان، تعداد يادگيرندگان و ... توجه كنند. علاوه براين، اگرچه هر يك از رو شها، رويكرد خاص خود را دارد ولي مي توان از عناصر و مؤلّفه هاي آن ها، به صورت تركيبي استفاده كرد كه اين امر مستلزم خلاقيت، تجربه و مهارت حرفه اي معلّمان گرامي است. لذا كميسيون كيفيت بخشي به فرآيند ياددهي- يادگيري دفترآموزش و پرورش راهنمايي تحصيلي، پس از ارائه ي بروشورهاي مربوط به نظريه هاي يادگيري، اقدام به طرّاحي و تدوين بروشورهايي با عنوان « روش هاي فعال ياددهي- يادگيري » نموده تامعلّمان گرامي بتوانند از اين مجموع هها در جهت غناي علمي خود بهره بگيرند.

الگوی دریافت مفهوم

الگوی بارش مغزی

الگوی پیش سازماندهنده

الگوی حل مسئله

الگوی ساختن گرایی 5E

الگوی فناوری اطلاعات و ارتباطات

الگوی اعضای تیم

الگوی استقرایی

الگوی کاوشگری

منبع :دفتر آموزش راهنمایی تحصیلی - گروه های آموزشی

[ جمعه 23 مرداد 1394برچسب:,

] [ 11:31 ] [ ولی عبدی پور ]

[ ]

درود به دوستان عزیز

امیدوارم که خوب باشین

تصویر زیر جمله معلم شمع فروزانی است که خود می سوزد و دیگران را روشنی می دهد رو نشون می ده. با دیدن این تصویر ذهنم به این سمت رفت که آیا واقعا این طوره؟

آیا واقعا با آموزش و تدریس خود معلم رشد نمی کنه؟

از دید من خود این تعامل ها دنیایی هست و خود فرایند آموزش یادگیری های زیادی به دنبال داره. به نظرم صحیح ترش این هست که فکر کنیم که با آموزش و یاد دادان خود معلم هم رشد می کنه.

با احترام خدمت معلمین عزیز

[ جمعه 23 مرداد 1394برچسب:,

] [ 11:22 ] [ ولی عبدی پور ]

[ ]

نظریه های یادگیری

نویسنده: عقل و عشق - ۱۳٩٢/۱٢/٢۳

نظریه های یادگیری را هم در ادامه مطلب و هم

با کلیک بر روی تصویر فوق

بطور کامل می توانید مطالعه فرمایید.

 

 


ادامه مطلب

[ جمعه 23 مرداد 1394برچسب:,

] [ 11:11 ] [ ولی عبدی پور ]

[ ]

نظریه های یادگیری

عنوان  :  نظريه هاي يادگيري
نویسنده :  راضيه ابراهيم زاده
كلمات كليدي  :  شرطي سازي كلاسيك، كوشش و خطا، شرطي سازي كنش گر، گشتالت، نظريه معني دار كلامي، نظريه اجتماعي شناختي، روان شناسي تربيتي

  نظریه‌های یادگیری، شرایط حصول یا عدم حصول یادگیری را تحلیل کرده و در دو مجموعه بزرگ رفتاری و شناختی طبقه‌بندی می‌شوند.[1]
 
1. نظریه‌های رفتاری
  رفتارگرایی، دیدگاهی است که می‌گوید رفتار، باید به وسیله‌ی تجارب قابل‌مشاهده، تبیین شود نه به وسیله‌ی فرآیندهای ذهنی. از نظر رفتارگرایان، رفتار آن چیزی است که انجام می‌دهیم و مستقیما قابل‌مشاهده است و افکار، احساسات و انگیزه‌ها، موضوع‌های مناسبی برای علم مطالعه رفتار نیستند، زیرا آنها را نمی‌توان مستقیما مشاهده کرد. نظریه‌های شرطی‌سازی کلاسیک، کوشش و خطا و شرطی‌سازی کنش‌گر، از دیدگاه‌های رفتاری هستند که این موضع را انتخاب کرده‌اند.[2]
  این نظریه‌ها، یادگیری را ایجاد و تقویت رابطه و پیوند بین محرک و پاسخ در سیستم عصبی انسان می‌دانند. از نظر صاحبنظران این رویکرد، در فرآیند یادگیری، ابتدا "وضع یا حالتی" در یادگیرنده اثر می‌کند، سپس او را وادار به فعالیت می‌نماید و بین آن وضع یا حالت و پاسخ ارائه‌شده، ارتباط برقرار می‌شود و عمل یادگیری انجام می‌پذیرد.[3]
 
الف. نظریه شرطی‌سازی کلاسیک
  آنچه به نظریه شرطی‌سازی کلاسیک، پاسخ‌گر، پاولفی یا بازتابی شهرت یافته، حاصل پژوهش‌های دانشمند روسی ایوان پترویچ پاولف است که در آغاز قرن بیستم میلادی انجام گرفته است. کشف مهم پاولف، این بود که بازتاب‌های طبیعی یا نخستین جاندار را می‌توان به کمک شرطی‌سازی، گسترش داد. بازتاب، به رابطه‌ی ساده‌ی بین یک پاسخ و محرکی که از طریق تأثیرگذاری بر یکی از اعضای حسی آن، پاسخ را تولید می‌کند، گفته می‌شود. طبق آزمایش‌های پاولف، برای شرطی‌کردن حیوان آزمایشی(سگ)، مراحل زیر انجام می‌گیرد:
·        محرکی مانند غذا، به حیوان ارائه می‌شود. این محرک، یک واکنش طبیعی و خودکار(ترشح بزاق) در ارگانیسم، ایجاد می‌کند. به محرکی که این واکنش طبیعی را ایجاد می‌کند، محرک غیرشرطی گفته می‌شود. واکنش طبیعی و خودکار ارگانیسم به محرک غیرشرطی، پاسخ غیرشرطی نام دارد.
·        یک محرک خنثی مانند صدای زنگ قبل از محرک غیرشرطی، به ارگانیسم ارائه می‌شود. این محرک خنثی، پیش از شرطی‌شدن، هیچ‌گونه پاسخی در ارگانیسم، ایجاد نمی‌کند.
·        پس از چند بار همراه شدن محرک غیرشرطی(محرک طبیعی) با محرک خنثی که در آن همواره محرک خنثی پیش از محرک طبیعی می‌آید، محرک خنثی به تنهایی موجب ترشح بزاق می‌شود. حال گفته می‌شود که ارگانیسم، شرطی شده است. یعنی در حضور محرک خنثی(صدای زنگ)، که اکنون دیگر نیست و محرک شرطی نام دارد، با ترشح بزاق پاسخ می‌دهد. پاسخ ترشح بزاق حیوان به محرک شرطی را پاسخ شرطی می‌نامند.[4]
 
ب. نظریه کوشش و خطا
  یکی از نظریه‌پردازان رفتاری، ادوارد.لی ثرندایک است. او تحت تأثیر روان‌شناسی فیزیولوژیک قرار داشت و معتقد بود که مشخص‌ترین یادگیری در انسان‌ها و حیوان‌های دیگر، یادگیری از راه کوشش و خطاست که وی بعدها آن را یادگیری از طریق "گزینش و پیوند" نامید. به بیان دیگر، عکس‌العمل یا پاسخ موجود زنده در مقابل محرک، ناشی از برقراری ارتباطات عصبی در درون اوست، به‌طوری که در طول یادگیری، به‌تدریج پاسخ‌های نادرست کم می‌شود و به جای آن پاسخ‌های درست که موجود را به هدف می‌رساند، ظاهر می‌شود و در ادامه‌ی کار به یادگیری منجر می‌گردد.[5]
  یادگیری در نظریه‌ی ثرندایک به صورت گزینش یا انتخاب یک پاسخ، از میان مجموعه‌ی پاسخ‌های موجود ارگانیسم و پیوند دادن آن پاسخ به موقعیت محرک، توصیف می‌شود. به همین سبب، به روش یادگیری ثرندایک، یادگیری از راه کوشش و خطا نام داده‌اند.[6]
  ثرندایک، با نشان دادن اینکه محرک‌هایی که بعد از رفتار واقع می‌شوند، بر رفتارهای آینده تأثیر می‌گذارند، ‌از پاولف فراتر رفت. او در تعدادی از آزمایش‌هایش، گربه‌ها را در جعبه‌هایی قرار داد که مجبور بودند برای به دست آوردن غذا فرار کنند. او مشاهده کرد که به مرور زمان، گربه‌ها یاد گرفتند با تکرار کردن رفتارهایی که به گریختن منجر می‌شود و نه تکرار کردن رفتارهایی که بی‌تأثیر هستند، با سرعت بیشتری از این جعبه‌ها خارج می‌شوند. او از این آزمایش و خطا سه قانون زیر را به دست آورد:
·        قانون اثر: این قانون، اعلام می‌دارد اگر عملی تغییر خشنودکننده‌ای را در محیط به دنبال داشته باشد، احتمال اینکه آن عمل در موقعیت‌های مشابه تکرار شود، افزایش خواهد یافت. اما اگر رفتاری تغییر ناخوشایندی را در محیط به دنبال داشته باشد، احتمال تکرار آن کاهش می‌یابد.[7]
·        قانون آمادگی: طبق این قانون، یادگیرنده باید از لحاظ رشد جسمی، عاطفی و ذهنی به اندازه کافی رشد کرده باشد تا بتواند مفهوم‌های مورد نظر را فرا بگیرد.
·        قانون تمرین: براساس قانون تمرین، هر قدر محرکی را که پاسخ رضایت‌بخش به دنبال دارد، ‌بیشتر تکرار کنیم، رابطه‌ی بین محرک – پاسخ، پایدارتر خواهد بود.[8]
 
ج. نظریه شرطی‌سازی کنش‌گر
  یکی دیگر از رفتارگرایان به نام بی.اف اسکینر بود که نشان داد رفتارهای شرطی و بازتابی، فقط بخش کوچکی از رفتارهای آدمی است. کار اسکینر نیز همانند ثرندایک بر رابطه‌ی بین رفتار و نتایج آن مبتنی است. او می‌گوید اگر نتایج رضایت‌بخشی به دنبال یک رفتار بیاید، آن رفتار امکان بروز بیشتری می‌یابد و اگر آن نتایج رضایت‌بخش نباشد، رفتار مربوط به آن بروز پیدا نمی‌کند. همین نتایج رضایت‌بخش و غیر رضایت‌بخش است که شرطی‌شدن عامل یا کنش‌گر، نامیده می‌شود. در آزمایش‌های اسکینر، موش‌ها و کبوترها در درون محفظه‌های معروف به جعبه‌ی اسکینر در وضعیت کنترل‌شده‌ای قرار داده می‌شدند و دگرگونی‌های رفتاری آنان که ناشی از تغییرات منظم در نتایج آن رفتارها بود، مورد مشاهده قرار می‌گرفت.[9]
  نام دیگر رفتار کنش‌گر، رفتار فعال است؛ زیرا برخلاف رفتار پاسخ‌گر، ارگانیسم در انجام این‌گونه رفتار، فعال است و بر روی محیط، عمل یا کنش می‌کند. از این‌رو، اسکینر به آن نام کنش‌گر نهاده است.[10] برخی از قوانین مهم نظریه شرطی‌سازی عامل، به شرح زیر می‌باشد:
·        تقویت مثبت: هرگاه بعد از پاسخی، محرکی را وارد محیط کنیم و آن محرک، احتمال بروز پاسخ را افزایش دهد یا سبب بقای آن گردد، به چنین محرکی تقویت‌کننده مثبت می‌گویند.
·        تعمیم و تمییز: تعمیم، عبارت است از گسترش پاسخ از محرک‌های اولیه به محرک‌های مشابه و فرایندی است که طی آن، پاسخ یادگرفته‌شده در حضور محرکی خاص، در شرایط دیگر و در حضور محرک‌های دیگر نیز از ارگانیسم بروز می‌کند. اما تمییز از تعمیم نامناسب جلوگیری می‌کند، یعنی به یادگیرنده کمک می‌کند تا بین یک محرک و محرک‌های دیگر تمییز قایل شود و بداند که در مقابل چه محرکی باید پاسخی مقتضی ارائه دهد و در مقابل چه محرکی پاسخ ندهد.
·        تقویت منفی: یعنی خارج کردن محرک از موقعیت، به منظور افزایش رفتار مطلوب که در این حالت، یک محرک آزاردهنده، از موقعیت خارج می‌گردد یا تقلیل داده می‌شود.[11]
 
2. نظریه‌های شناختی
  برای نظریه‌پردازان شناختی، یادگیری کسب و بازسازی ساختارهای شناختی است که از طریق آن، اطلاعات پردازش و در حافظه ذخیره می‌شوند. آنان بر این باورند که یادگیری، یک فرآیند درونی است که ممکن است به صورت تغییر فوری در رفتار آشکار، ظاهر نشود بلکه به‌صورت توانایی‌هایی در فرد ایجاد و در حافظه‌ی او ذخیره می‌شود و هر وقت که بخواهد، می‌تواند آن توانایی‌ها را مورد استفاده قرار دهد.[12]
  نظریه‌های شناختی شامل نظریه گشتالت، آزوبل و بندورا است. صاحبنظران این رویکرد، یادگیری را ناشی از شناخت، ادراک و بصیرت می‌دانند. بدین‌صورت که آموخته‌های جدید فرد با ساخت‌های شناختی قبلی او تلفیق می‌گردد. چون یادگیری، یک جریان درونی و دائمی است و انسان همواره به جستجوی محیط زندگی خویش و کشف روابط بین پدیده‌ها می‌پردازد، پس‌ ساخت شناختی خود را گسترش می‌دهد.[13]
 
الف. نظریه یادگیری گشتالت
  بنیان‌گذار روان‌شناسی گشتالت، دانشمند آلمانی ماکس ورتایمر است و منظور از گشتالت، شکل، انگاره یا طرح است. معنی گشتالت در این نظریه آن است که، کل از اجزای تشکیل‌دهنده‌ی آن بیشتر است. یعنی کل، دارای خواص یا ویژگی‌هایی است که در اجزای تشکیل‌دهنده‌ی آن یافت نمی‌شود و از خیلی جهات، تعیین‌کننده‌ی خصوصیات اجزاء است.
  یادگیری در این رویکرد، عبارت است از بینش حاصل از درک موقعیت یادگیری به عنوان یک کل یکپارچه و آن هم از طریق کشف روابط میان اجزای تشکیل‌دهنده‌ی موقعیت یادگیری حاصل می‌شود.
  براساس نظریه ولفگانگ کهلر، یکی دیگر از نظریه‌پردازان گشتالتی، یادگیری زمانی به بینش می‌رسد که بتواند از راه درک روابط میان اجزای موقعیت یادگیری به صورت یک کل سازمان‌یافته، به تمامیت آن موقعیت پی‌ببرد.
  طبق این نظریه، چگونگی ادراک ما از پدیده‌ها مبتنی بر چندین قانون یا اصل، به نام قوانین سازمان ادراکی است. این قوانین، توانایی‌هایی ذاتی در انسان هستند که از طریق آنها فرد، پدیده‌های ادراکی را سازمان می‌دهد. مهم‌ترین قوانین سازمان ادراکی عبارتند از:
·        قانون بستن یا تکمیل: با قانون تکمیل، واحدها و شکل‌های غیرکامل به صورت واحدهای کامل، درک می‌شوند. تا زمانی که فرد با مساله‌ای درگیر است، درک او از موقعیت کامل نیست اما هنگامی که مساله حل شد، قسمت ناقص به صورت کامل درآمده و فرد به هدف خود می‌رسد.
·        قانون شباهت: بنا به قانون شباهت، مطالب مشابه یا همگون از مطالب نامشابه بهتر ادراک شده و با هم به صورت اجزاء مرتبط و یکپارچه درمی‌آیند.
·        قانون مجاورت: طبق این قانون، پدیده‌ها و اموری که نزدیک به هم قرار دارند، بهتر درک و آسان‌تر آموخته می‌شوند.
·        قانون ادامه‌ی خوب: با قانون ادامه‌ی خوب یا جهت مشترک، سازمان ادراکی به نحوی تشکیل می‌شود که یک پاره‌خط مستقیم به صورت خط مستقیم و یک پاره‌دایره به صورت دایره ادامه می‌یابد.
·        قانون سادگی: طبق قانون سادگی یا سهولت، ‌ما پدیده‌ها را به صورت ساده‌شده، ‌درک می‌کنیم.
·        قانون شکل و زمینه: طبق این قانون، خواص پدیده‌های گشتالتی این است که در زمینه‌ای که یافت می‌شوند، به‌طور مشخص و برجسته جلوه می‌کنند. شکل در هر زمینه‌ای، همان گشتالت است، یعنی چیزی که درک می‌شود و زمینه عبارت است از صحنه‌ای که شکل در آن، ظاهر می‌گردد.[14]
 
ب. نظریه یادگیری معنی‌دار کلامی
  واضع این نظریه، دیوید آزوبل روان‌شناس آمریکایی است. در این نظریه، ساخت شناختی عبارت است از مجموعه‌ای از اطلاعات، مفاهیم، اصول و تعمیم‌های سازمان‌یافته‌ای که فرد قبلا در یکی از رشته‌های دانش، آموخته است. معنی نیز در اینجا، نقش مهمی دارد که به وجود نوعی قرینه یا معادل ذهنی برای یادگیری‌ها در ساخت شناختی یادگیرنده، ‌وابسته است.
  یک مطلب هنگامی معنادار است که قابل ارتباط دادن با مطالبی باشد که از پیش در ساخت شناختی یادگیرنده وجود دارد. به همین قیاس، یادگیری معنی‌دار از راه ایجاد ارتباط بین مطالب تازه و مطالب قبلا آموخته‌شده، به وجود می‌آید. هنگام یادگیری مطلب تازه به صورت معنی‌دار، آن مطلب جذب ساخت شناختی یادگیرنده می‌شود، این جذب شدن مطالب در ساخت شناختی شمول نام دارد.
  در روش آموزشی آزوبل، پیش‌سازمان‌دهنده‌ها، نقش اصلی را بر عهده دارند. پیش‌سازمان‌دهنده، ‌مجموعه‌ای از مفاهیم مربوط به مطلب یادگیری است و هدف آن در جلب توجه یادگیرنده به مفاهیم عمده‌ی مطلب مورد یادگیری است. روابط میان مطالب را برجسته می‌سازد و مطالب جدید را به آنچه قبلا کسب‌شده، ربط می‌دهد.[15]
 
ج. نظریه اجتماعی – شناختی
  بنیانگذار این نظریه، آلبرت بندورا، روان‌شناس کانادایی است. او می‌گوید عوامل شخصی(نظیر باورها، انتظارات و نگرش‌ها)، رویدادهای محیطی(فیزیکی و اجتماعی) و رفتارهای(عملی و کلامی) فرد با یکدیگر تأثیر متقابل دارند و هیچ یک از این سه جزء را نمی‌توان جدا از یکدیگر به عنوان تعیین‌کننده رفتار انسان به حساب آورد. وی این تعامل سه‌جانبه را تعیین‌گری متقابل نامیده است. یعنی رویدادهای محیطی بر رفتار تأثیر می‌گذارد، رفتار محیط را تحت تأثیر قرار می‌دهد و عوامل شخصی بر رفتار اثر می‌گذارد و برعکس.
  در این نظریه، گفته شده است که یادگیرنده از طریق مشاهده رفتار دیگران به یادگیری می‌پردازد. وقتی یادگیرنده، رفتار شخص دیگری را مشاهده می‌کند که آن شخص برای انجام آن رفتار، پاداش یا تقویت دریافت می‌نماید؛ آن رفتار توسط فرد مشاهده‌کننده، آموخته می‌شود. به این نوع تقویت، تقویت جانشینی می‌گویند.[16] بندورا، یادگیری از راه مشاهده را در چهار فرآیند زیر، این‌گونه آورده است:
·        فرآیندهای توجه: پیش از اینکه چیزی از یک الگو یا سرمشق آموخته شود، آن الگو باید مورد توجه قرار گیرد و صرفا چیزی که مورد مشاهده و توجه قرار می‌گیرد، آموخته می‌شود.
·        فرآیند به‌یادسپاری: برای اینکه اطلاعات به دست آمده از راه مشاهده، مفید واقع شود، باید حفظ گردند. به اعتقاد بندورا در فرایند به‌یادسپاری، اطلاعات به‌طور نمادی و به دو صورت تجسمی و کلامی ذخیره می‌شوند. نمادهایی که به صورت تجسمی یا تصوری ذخیره می‌شوند، تصاویر ذخیره‌شده‌ی واقعی از تجارب الگوبرداری‌شده هستند که مدت‌ها پس از یادگیری مشاهده‌ای قابل بازیابی‌اند و می‌توان مطابق آن عمل کرد.
·        فرآیند بازآفرینی(تولید رفتاری): فرایند تولید رفتاری، تعیین می‌کند که آنچه یاد گرفته شده است، تا چه میزان به عملکرد تبدیل می‌شوند.
·        فرآیند انگیزشی: در نظریه بندورا، تقویت دو نقش عمده ایفا می‌کند. یکی اینکه، انتظاری در مشاهده‌کنندگان ایجاد می‌کند مبنی بر اینکه اگر مانند الگویی که برای فعالیت‌های معینی تقویت شده است، عمل نمایند، تقویت خواهند شد. دوم اینکه، نقش یک مشوق را برای تبدیل یادگیری به عملکرد ایفا می‌کند.[17]


[1]. شعبانی، حسن؛ مهارت‌های آموزشی و پرورشی، تهران، سمت، 1383، چاپ هجدهم، ص 22.
[2]. بیابانگرد، اسماعیل؛ روان‌شناسی تربیتی، تهران، ویرایش، 1384، چاپ اول، ص 193.
[3]. مهارت‌های آموزشی و پرورشی، پیشین، ص 22.
[4]. سیف، علی‌اکبر؛ روان‌شناسی پرورشی نوین، تهران، دوران، 1387، چاپ ششم، صص 121 – 120.
[5]. مهارت‌های آموزشی و پرورشی، پیشین، ص 25.
[6]. روان‌شناسی پرورشی نوین، پیشین، ص 131.
[7]. رابرت.ایی، اسلاوین؛ روان‌شناسی تربیتی، ترجمه یحیی سیدمحمدی، تهران، روان، 1385، چاپ اول، ص 161.
[8]. مهارت‌های آموزشی و پرورشی، پیشین، صص 28 – 27.
[9]. لطف‌آبادی، حسین؛ روان‌شناسی تربیتی، تهران، سمت، 1384، چاپ اول، ص 233.
[10]. روان‌شناسی پرورشی نوین، پیشین، ص 133.
[11]. مهارت‌های آموزشی و پرورشی، پیشین، ص 48.
[12]. روان‌شناسی پرورشی نوین، پیشین، ص 148.
[13]. مهارت‌های آموزشی و پرورشی، پیشین، ص 22.
[14]. اولسون، متیو.اچ و هرگنهان، بی.آر؛ مقدمه‌ای بر نظریه‌های یادگیری، ترجمه علی‌اکبر سیف، تهران، دوران، 1388، چاپ هشتم، ص 324.
[15]. روان‌شناسی پرورشی نوین، پیشین، صص 180 و 158.
[16]. همان، ص 156.
[17]. مقدمه‌ای بر نظریه‌های یادگیری، پیشین، صص 405 – 403.

 

 

[ جمعه 23 مرداد 1394برچسب:,

] [ 11:8 ] [ ولی عبدی پور ]

[ ]

مدیر گروه اجرایی گروه های آموزشی

مدیر اجرایی فردی است که به صورت نیمه وقت وتا سقف 24 ساعت زیر نظر رئیس گروه تکنولوژی وگروه

های اموزشی اداره کل به فعالیت پرداخته و فعالیت های زیر را انجام می دهد .

۱-تنظم و پیشنهاد برنامه فعالیت گروه های اموزشی استان به تفکیک رشته و درس

۲-برگزاری مجمع عمومی معلمان به منظور انتخاب اعضائ گروه اموزشی

۳-سازماندهی و نظارت بر تشکیل جلسه گروه های اموزشی و حسن اجرائ فعالیت انها

۴-جمع بندی نظر های اصلاحی وپیشنهادهای سازنده گروهای اموزشی درسطح استان

۵- تدوین تقویم گروه های اموزشی بامشارکت اعضاء گروه های اموزشی به تفکیک ماه های سال یا

هفته

۶-پیشنهاد برگزاری دوره های اموزش ضمن خدمت و دانش افزایی معلمان و همکاری در اجرای مطلوب

ان

۷-تهیه فرمهای بازدید نظام مند گروه های اموزشی از واحد های آموزشی ونظارت بر اجرای ان

 

۸-دعوت ازصاحبنظران و موءلفین کتابهای درسی -هیئت های علمی دانشگاه و ... به منظور استفاده از

تجارب اموزشی انان در گروه های اموزشی

۹-اهتمام در تهیه فیلمهای علمی- اموزشی نشریه ها- جزوه ها-کتابهای تخصصی و کمک اموزشی

-سی دی ها اموزشی و....... به منظور ارتقاء سطح دانش ونگرش و رفتار دانش آموزان و معلمان

۱۰- تهیه گزارش از فعالیت گروه های اموزشی استان هر چهار ماه یکبار و ارسال ان به دفاتر وزارتی مربوطه

از طریق رییس تکنولوژی و گروه های اموزشی

۱۱-شرکت خود و اعضاء گروه های اموزشی در گردهمایی ها و جشنواره ها ، مسابقات ، نمایشگاه

های تخصصی و..... با دریافت نامه کتبی از رییس گروه تکنولوژی و گروه های اموزشی

۱۲- شناسایی معلمان متعهد و متخصص و کار امد در پایه ها ورشته های درسی واحد های آموزشی مختلف به

منظور استفاده از تجارب کاری انها در مواقع لزوم

۱۳-براورد هزینه و پیش بینی امکانات و تجهیزات مورد نیاز جهت انجام فعالیت گروه ها ی اموزشی

۱۴- ارزشیابی از عملکرد گروه های اموزشی استان و واحد های آموزشی و تقدیر و تشکر از اعضاء گروهای

اموزشی که فعالیت چشمگیری داشته اند ..

15- بازدید و مشاهده ی چگونگی انجام فعالیت های کلاسی و فرآیند تدریس دبیران در واحدهای آموزشی با هماهنگی مسئول آموزش راهنمایی و بر اساس برنامه زمان بندی شده

16- تلاش و فعالیت در جهت فعال سازی گروه های درسی واحدهای آموزشی

17- تلاش در جهت فعال کردن شورای معلمان و حضور به اتفاق سرگروه های درسی در جلسات شورای معلمان

[ پنج شنبه 22 مرداد 1394برچسب:,

] [ 15:47 ] [ ولی عبدی پور ]

[ ]

تبریک و سپاس

سرگروههای درسی متوسطه دوم شهرستان ماکو در سالتحصیلی 94-93 گل کاشتند . لازم به ذکر است از 5 سرگروه درسی متوسطه دوم 2 کسب مقام اول و یک مقام دوم و پنجم ثمره زحمات عزیزان در سالتحصیلی فوق می باشد .

کسب مقام اول استانی توسط سرگروه های درسی متوسطه دوم

1. حسن فخرائی در درس زبان انگلیسی

2. میرصادق حسینی در درس تاریخ

و کسب مقام سوم استانی توسط سرگروه درسی متوسطه دوم

- رضا کوچری در درس عربی

و کسب مقام پنجم استانی توسط سرگروه درسی متوسطه دوم

- محمدعلی محمدی اصل

به مدیریت محترم آموزش و پرورش و جامعه فرهنگیان ماکو تبریک و تهنیت باد

گروههای آموزشی متوسطه دوم ماکو

niniweblog.com

[ چهار شنبه 21 مرداد 1394برچسب:,

] [ 21:29 ] [ ولی عبدی پور ]

[ ]

وظایف سرگروه آموزشی:

 ((  وظایف عمومی))

          -اجرای طرح هاوبرنامه های اعلام شده ازسوی كارشناسی تكنولو‍‍ژی وگروه های آموزشی منطقه

            -طراحی تقویم اجرایی وبرنامه عملیاتی

            -ایجادبانك اطلاعاتی ازمعلمان مرتبط وغیرمرتبط

            -تبادل تجربه باگروه های آموزشی سایرمناطق استان

           -ارایه خدمات مشاوره ای به معلمان ازطریق دیدارآموزشی(بازدید)،تلفن،مكاتبه،اینترنت و....

           -حضورفعال درجلسات شورای معلمان

         -نظارت برتدریس معلمان ازطریق حضورمستمردرمدارس

          -اجرای طرح هاوبرنامه های اعلام شده ازسوی سرگروه آموزشی استان

             -برگزاری جلسات،نشست،كارگاه های آموزشی،فراخوان علمی-آموزشی

           -جمع آوری طرحهای خلاق وایده های نوین آموزشی وانتقال آنان به همكاران

         -شناسایی ابتكارات واندیشه های خلاق معلمان

           -پیشنهادتشكیل دوره های آموزش ضمن خدمت موردنیازمعلمان ومدیران

            -شناسایی استادان وصاحبنظران ومدرسین تربیت معلم به منظوراستفاده ازنظریات  وتجارب آموزشی آنان

      -بررسی وطبقه بندی نیازهای واحدهای آموزشی به تفكیك رشته/پایه درزمینه های   مختلف آموزشی    

     -بررسی وگزارش علل افت یاپیشرفت آموزشی دردروس باارائه راهكارهای علمی وعملی برای رفع مشكلات آموزشی

           -تهیه وارسال بروشورها،پیام هاوراهبردهای آموزشی به مدارس

           -برنامه ریزی برای كارگاه های آموزشی ودیدارهای آموزشی ازمدارس درطول تحصیلی

           -بودجه بندی كتب درسی

           -سایر

       ((   وظایف تخصصی)):

       -ایجادزمینه مناسب برای آشنایی معلمان بانظریه های یادگیری

           -ایجادزمینه مناسب برای آشنایی معلمان باالگوهای فعال تدریس

           -آشنانمودن معلمان بامنابع تهیه وتدوین اهداف(اهداف آموزش وپرورش،اهداف دوره های تحصیلی،اهداف دروس)

            -اجرای پژوهش های علمی وكاربردی درارتباط باالگوهای تدریس

             -ایجادزمینه های مناسب برای آشنایی معلمان بااصول وفلسفه ارزشیابی

               -ایجادزمینه های مناسب برای آشنایی معلمان باشیوه های ارزشیابی

                -بسترسازی مناسب برای آشنایی معلمان باارزشیابی های كیفی

                -توسعه ی فرهنگ كاربردفناوری اطلاعات وارتباطات

              -ایجادزمینه های مناسب به منظورآشنایی معلمان بافناوری نوین

وظایف سرگروه آموزشی:

 1-     حضور به موقع سرگروه آموزشی به صورت موظف طبق برنامه اعلام شده در محل گروههای آموزشی

2- تهیه بودجه بندی سالیانه   برای هرگروه درسی وارسال آن به مدارس.

3-برگزاری جلسات گروه آموزشی در شهرستان  حداقل هرماه یكبار.

4-نظارت بر فرایند آموزش وارزشیابی فعالیت های كلاسی دانش آموزان (از طریق بازبینی اوراق امتحانی   توسط  سرگروه).

5- اجرای به موقع وكامل برنامه عملیاتی وسالانه ارائه شده (براساس گزارشات واصله)

6-  شركت سرگروه  در توزیع وتقسیم دروس در شهریور ماه

7- تهیه جزوات كمك آموزشی (آزمایشگاهی- كارگاهی)جهت استفاده  دبیران مانند :فصلنامه ،ماهنامه،بروشورو....

8-تهیه وبلاگ وآدرس الكترونیكی برای گروه درسی

9- تهیه نرم افزارهای آموزشی (CD)جهت ارتقاء كیفیت آموزشی برای استفاده آموزگاران ودبیران

10- پیشگیری مسائل ومشكلات آموزشی درسی مربوطه در منطقه از طریق ارتباط ومكاتبه با سرگروه وااعضای گروه استان

11- برگزاری مسابقات علمی ومدل سازی  وطراحی آزمایش وبرگزاری مسابقه طرح درس درگروه مربوطه

12-نقد وبررسی  وضع موجود در ماده درسی ذیربط وشناسایی نقاط قوت وضعف

13- ارزیابی عملكرد گروههای درسی واحدهای آموزشی توسط گروه مربوطه

14-ارسال گزارش به موقع فعالیتهای گروه  درسی هرسه ماه یكبار وتهیه گزارش پایانی

15-اطلاع رسانی وشركت فعال دبیران  وآموزگاران در جشنواره الگوههای برتر تدریس وكسب مقام در مرحله شهرستان ،استانی وكشوری

16-ارائه برنامه   عملیاتی سالانه وتقویم اجرایی  گروه  مانند: جدول بازدید از مدارس ،بازبینی اوراق  امتحانی.

17-برگزاری  كارگاههای آموزشی،همایش ها وگردهمایهای علمی آموزش

18-برگزاری وبرپایی نمایشگاههای تخصصی و از آثار دبیران وآموزگاران ودانش آموزان

19-برگزاری آزمونهای بنیه علمی برای هرگروه درسی حداقل هر سه ماه یكبار

20-  طراحی برنامه های ویژه جهت توسعه بدیعه پردازی ونوآوری در فرایند  یاددهی یادگیری ماده درسی ذیربط

[ چهار شنبه 21 مرداد 1394برچسب:,

] [ 16:9 ] [ ولی عبدی پور ]

[ ]

بيش از 550 نفر از آموزگاران مقطع ابتدايي ماكو از امروز در سازماندهي شركت كردند.

سازماندهي 550 نفر از آموزگاران مقطع ابتدايي ماكو

در راستاي مصوبه کمیته سازماندهی ستاد پروژه مهر 94بيش از 550نفر از آموزگاران ماكو براي تعيين محل خدمتي خود در سازماندهي كلي شركت كردند.

http://10.30.170.244/2916/2916Docs/news/Picture%200101.jpg


به گزارش روابط عمومي آموزش و پرورش ماكو ، زينالي معاون آموزشي ، به همراه كارشناسان بازرسي ، آموزش ابتدايي ، گروههاي آموزشي ، عشاير ، پيش دبستاني و كارشناس مسئول امور اداري مديريت در طول سازماندهي از نزديك در روند اجراي هرچه بهتر و با منظم برگزاري آن قرار گرفتند.گفتني است آموزگاران بر اساس امتيازات فضلي محل خدمتي خود را انتخاب كردند.

منبع خبر :   كارشناس روابط عمومي مديريت آموزش و پرورش ماكو

[ چهار شنبه 21 مرداد 1394برچسب:,

] [ 16:8 ] [ ولی عبدی پور ]

[ ]

بازديد كارشناسان آموزش ابتدايي و گروههاي آموزشي اداره كل آموزش و پرورش استان از ماكو

با هدف ارزیابی سالانه از عملکرد دوایر آموزش و پرورش مناطق تابعه استان ؛ عباسپور و میرزا زاده کارشناسان آموزش ابتدائی و گروههای آموزشی استان از كارشناسي گروههاي آموزشي مديريت بازديد كردند.


http://10.30.170.244/2916/2916Docs/news/Picture%2000325.jpg

به گزارش روابط عمومي آموزش و پرورش ماكو و با هدف ارزیابی سالانه از عملکرد دوایر آموزش و پرورش مناطق تابعه استان ؛عباسپور و میرزا زاده کارشناسان آموزش ابتدائی و گروههای آموزشی اداره كل آموزش و پرورش استان ضمن ديدار با محمدي مدير آموزش و پرورش  و زينالي معاون آموزشی ، به ارزیابی فعالیت ها و عملکرد کارشناسان آموزش ابتدائی و گروههای آموزشی  مديريت آموزش و پرورش ماكو پرداخته و برنامه ها و فعاليت هاي انجام گرفته در طول سال تحصيلي اين دو كارشناسي را بسيار مطلوب و خوب توصيف نموده و براي شريفي و عبدي پور آرزوي موفقيت كردند. 

منبع خبر :   كارشناس روابط عمومي مديريت آموزش و پرورش ماكو

[ چهار شنبه 21 مرداد 1394برچسب:,

] [ 16:6 ] [ ولی عبدی پور ]

[ ]

کارگاه آموزشی ویژه معلمان مستقل دوره دوم ابتدائی ( چهارم ، پنجم و ششم )

در راستای کیفیت بخشی در امر آموزش ,ارتقاء سطح دانش و ایجاد تعامل و تبادل نظر بین معلمان دوره دوم ابتدائی ( چهارم ، پنجم و ششم ) شهرستان ماکو

سرگروه های درسی ابتدائی شهرستان ماکو  در نظر دارند

کارگاه آموزشی با موضوعات ذیل :

1. تشریح برنامه عملیاتی گروه های درسی در سال جاری

2. بررسی کتب پایه های چهارم ، پنجم و ششم

بین معلمان مستقل پایه های  : ( چهارم و پنجم ابتدائی  )

در روز : پنجشنبه - مورخه : 94/8/14 - رأس ساعت : 9 صبح

در آموزشگاه دخترانه نماز 

 

و بین معلمان مستقل پایه ی ( ششم ابتدائی )
در روز : پنجشنبه - مورخه : 94/8/14 - رأس ساعت : 10 صبح

پژوهش سرای حضرت امام رضا (ع)   برگزار نماید .

 

لازم به ذکر است حضور همکاران در این کارگاه های آموزشی مایه دلگرمی کارشناس تکنولوژی وسرگروه های درسی خواهد بود .

[ جمعه 8 آبان 1389برچسب:,

] [ 19:54 ] [ ولی عبدی پور ]

[ ]

برگزاری کارگاه آموزشی دبیران متوسطه دوم


در راستای کیفیت بخشی در امر آموزش و ایجاد تعامل و تبادل نظر بین دبیران متوسطه دوم ( نظری - فنی و حرفه ی و کارودانش )

سرگروه های درسی متوسطه دوم در نظر دارند

کارگاه آموزشی با موضوعات ذیل :

1. تشریح برنامه عملیاتی گروه های درسی در سال جاری

2. بررسی عملکرد و فعالیت های گروه ها ی درسی خود در سال گذشته

بین دبیران رشته های : ( فنی و حرفه ی و کار و دانش به غیر از حسابداری و رایانه )

در روز : شنبه - مورخه : 94/8/16 - رأس ساعت : 16 عصر

درپژوهشسرای حضرت امام رضا (ع) 

 

بین دبیران رشته های( نظری و رشته های حسابداری و رایانه )

در روز یکشنبه : - مورخه : 94/8/17 - رأس ساعت : 16 عصر

دبیرستان امام خمینی (ره)   برگزار نماید .

 

لازم به ذکر است حضور همکاران در این کارگاه های آموزشی مایه دلگرمی کارشناس تکنولوژی وسرگروه های درسی خواهد بود .

[ دو شنبه 27 مهر 1389برچسب:,

] [ 21:57 ] [ ولی عبدی پور ]

[ ]

برگزاری کارگاه آموزشی دبیران متوسطه اول

در راستای کیفیت بخشی در امر آموزش و ایجاد تعامل و تبادل نظر بین دبیران متوسطه اول

سرگروه های درسی متوسطه اول در نظر دارند

کارگاه آموزشی با موضوعات ذیل :

1. تشریح برنامه عملیاتی گروه های درسی در سال جاری

2. بررسی دفاتر کلاسی ( هفتم ، هشتم و نهم )

بین دبیران رشته های : ( علوم تجربی-مطالعات اجتماعی-ریاضی -زبان انگلیسی-کاروفناوری -دینی و عربی-هنر و ادبیات فارسی )

در روز : سه شنبه - مورخه : 94/7/28 - رأس ساعت : 16 عصر

در آموزشگاه دخترانه حضرت مریم (س) برگزار نماید .

لازم به ذکر است حضور همکاران در این کارگاه های آموزشی مایه دلگرمی کارشناس تکنولوژی وسرگروه های درسی خواهد بود .

 

[ پنج شنبه 23 مهر 1389برچسب:,

] [ 20:1 ] [ ولی عبدی پور ]

[ ]

صفحه قبل 1 2 3 صفحه بعد